Olesin, Cisie, Dębe Wielkie, Skruda, Długa K. – opowieść rzeka. Część II – Janusz Olszamowski
Autor: kurierSkruda, dn. 28 grudnia 2014
Janusz Olszamowski

Olesin, Cisie, Dębe Wielkie, Skruda, Długa K. – opowieść rzeka.

tekst: Robert Skorupa

Janusz Olszamowski – urodził się w Petersburgu jako syn wybitnego adwokata i patrioty polskiego Bolesława Olszamowskiego i jego żony Janiny z Radłowskich. Kończy gimnazjum w Petersburgu. Jednocześnie udzielał się czynnie w organizacjach młodzieży niepodległościowej. Był delegatem młodzieży polskiej z Petersburga na zjazd w Zakopanem, za co został swego czasu aresztowany i osadzony w więzieniu. Po odbyciu kary w więzieniu petersburskim kończy studia prawnicze na uniwersytecie w Kazaniu (Rosja). Kontynuuje studia prawnicze w Haidelbergu (Niemcy), Paryżu i Anglii . Wybuch I wojny zastaje go w Londynie. Pomimo trudności przedziera się do Polski przez Holandię, Niemcy i wstępuję do Legionowej szkoły podchorążych na Śląsku. Po skończeniu tej szkoły Janusz Olszamowski jako prosty szeregowy wstępuję do pierwszej Brygady. Bierze udział w walkach pod Lublinem, nad Styrem, Stochodem. Za odmowę przysięgi Niemcom internowany w Szczypiornie i w Werl (Niemcy). Jesienią 1918 roku powraca w szeregi Polskie, powołany zostaje jako adiutant przyboczny Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Nie ginie w bitwie pod Kijowem tak jak podają niektóre źródła ale 23 maja 1920 roku umiera na tyfus w szpitalu w Żytomierzu podczas wyprawy kijowskiej.

W dniu 16 kwietnia 1945 zmarł w Łaszczyźnie ( okolice wsi Ostrów Kania i Olesin)

Dwór Ostrów kania

Dwór Ostrów kania

Dwór w którym mieszkał adiutant Józefa Piłsudskiego Janusz Olszamowski

Dwór w którym mieszkał adiutant Józefa Piłsudskiego Janusz Olszamowski

Dwór Ostrów Kania

Dwór Ostrów Kania

brat Janusza – Ludomir Olszamowski urodzony także w Petersburgu w 15 lutego 1886 roku, także żołnierz , porucznik korpusu oficerów piechoty ( w załączeniu akt zgonu”). Pochowany na cmentarzu w Dębem Wielkim, niestety grób się nie zachował.

boleslaw olszamowski fotografia

Bolesław Olszamowski

Załączniki:

– artykuł w czasopiśmie „Orzeł Biały” wydany w Londynie w roku 1953 w którym autorka wspomina wypowiedź marszałka Piłsudskiego o Januszu Olszamowskim.

– raport Janusza Olszamowskiego do „Adjentury Generalnej w Belwederze” z dnia 8 marca 1919 roku

Kiedy rodzina Olszamowskich weszła w posiadanie dworu w Ostrów Kani nie jestem w stanie na chwile obecną nic powiedzieć.

 

Więcej informacji:

www.pilsudski.org„Józef Pilsudski Instytute of America”

– http://kurierskruda.pl/index.php/olesin-cisie-debe-wielkie-skruda-opowiesc-rzeka-czesc-i/historia-regionu

– http://kurierskruda.pl/index.php/olesin-cisie-debe-wielkie-skruda-dluga-k-opowiesc-rzeka-czesc-iii-sylwana/historia-regionu

Autor: kurierSkruda
Komentarze do wpisu
  1. W tekście podane są dwie daty śmierci Janusza Olszamowskiego:
    – 23 maja 1920 w szpitalu w Żytomierzu podczas wyprawy kijowskiej
    – 16 kwietnia 1945 w Łaszczyźnie

    Proszę o korektę.

Dodaj komentarz