„….zainteresowanie historią ojców jest dosyć małe lub nadal utrzymuje sie strach…”
Autor: kurierSkruda, dn. 15 kwietnia 2011

Komentarz Pana Andrzeja Konowrockiego do artykułu  Żołnierze ARMII KRAJOWEJ z naszych okolic – wstęp: Wydaje się, że zainteresowanie historią ojców jest dosyć małe lub nadal utrzymuje się strach. To jest cenne opracowanie ale obejmuje ono dzieje jedynie 763 plutonu. Nadal brak informacji o pozostałych dwóch plutonach 4 kompanii oraz dziejach II batalionu. Polecam wizytę w kościele w Rembertowie i poznanie zawieszonych tam tablic poświęconych żołnierzom AK z naszego rejonu oraz wycieczkę do Izby Pamięci w Urzędzie Dzielnicy Rembertów.  Wydaje się, że pamięć o kapralu Stanisławie Grzelaku powinna być podtrzymana i uczczona stosowną tablicą w kościele. Jest to bohater wielokrotnie wymieniany w literaturze w książkach KEDYW Witkowskiego i OBROŻA Sawickiego i IV KOMPANIA Kowalskiego. Myślę, że Urząd Miasta powinien bardziej dbać o utrwalenie lokalnej historii. Wzorem może tu  być Mińsk Maz. i Rembertów a nawet Latowicz. Wyrazy uznania składam redakcji Kuriera za wypełnienie tej luki. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.”

Szanowny Panie Andrzeju w odpowiedzi na Pana wpis otwieramy niniejszym zakładkę KALENDARIUM, która mam nadzieję przy współudziale Pana i mieszkańców naszej miejscowości obali tezę zacytowaną w tytule tego artykułu, a której jest Pan autorem.  Na razie niestety muszę się z Panem zgodzić co do niskiej znajomości naszej lokalnej historii (co widzimy po zainteresowaniu naszymi SPOTKANIAMI Z HISTORIĄ ), a także  co do tezy o utrzymującym się strachu. Z jednej strony ludzie AK zastraszani przez okres komuny, często nie wierzą w to że można powiedzieć wszystko, z drugiej zaś strony notoryczne próby interpretacji historii w sposób wygodny jednej tylko słusznej partii, grupy ludzi lub grupy interesów powodują niechęć do tego typu inicjatyw! Rozpoczynamy KALENDARIUM wspomnieniami z kwietnia roku 1943.

Autor: kurierSkruda
Komentarze do wpisu
  1. W styczniu 2021 r. ukazała się reedycja książki „Czwarta kompania Rejon Dęby AK, wydana przez GCK Halinów. To duży postęp!.

  2. Czy coś się zmieniło przez te 9 lat?

Dodaj komentarz