WARSZTATY ANTYSTRESOWE W SWOBODNEJ PRZESTRZENI
Autor: kurierSkruda, dn. 19 marca 2011

[singlepic id=435 w=200 h=200 float=left]Życie wymaga od nas dużych nakładów energii, którą zużywamy na nasze codzienne zajęcia, pracę i kontakty z ludźmi. Coraz częściej nie jesteśmy w stanie podołać obowiązkom, czujemy się zmęczeni, nerwowi, mamy poczucie, że wszystko dzieje się za szybko. Jesteśmy napięci, zestresowani, przeciążeni – nierzadko całkowicie wypaleni.

Proponujemy Państwu – we współpracy z Instytutem Psychoimmunologii – cykl warsztatów umożliwiających poznanie założeń Metody 8xO oraz doświadczenie i opanowanie ćwiczeń oraz technik składających się na nią. Zajęcia będą odbywały się w Swobodnej Przestrzeni, zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne z trenerem Bronisławem Świątkowskim w dniu 27 marca o godz. 18.30.

Subiektywnie odczuwany stres jest wynikiem relacji poziomu obciążenia do poziomu energii, jakim dysponujemy. Obciążenie ma dwie składowe; stres obiektywny (ten związany z obiektywną sytuacją,) oraz stres subiektywny (autostres), którego źródłem jest nasza nawykowa skłonność do nieadekwatnego interpretowania przeszłych i przyszłych zdarzeń jako zagrażających. Stres subiektywny może stanowić nawet 80% odczuwanego obciążenia.

Gdy mamy silną tendencję do interpretowania zdarzeń w sposób zagrażający wtedy nasze wyobrażenia o przeszłości i przyszłości – zwane śnieniem na jawie – przypominają film grozy. Ponieważ ciało słucha umysłu, więc chcąc nie chcąc reaguje tak jakby uczestniczyło w realnych, groźnych wydarzeniach. Z reguły okazuje się, że rzeczywistość nigdy nie jest tak zła, jak nasze wyobrażenia o niej.

Dlatego pierwszą, podstawową umiejętnością, jakiej musimy się nauczyć, aby zmniejszyć nasze obciążenie jest obecność, czyli świadomy, niezniekształcony kontakt z tym, co rzeczywiście, tu i teraz, wokół nas się dzieje.

O poziomie naszej życiowej energii, decyduje oczywiście stosunek wydatków do wpływów. Wydatki to nasza praca, kontakty z ludźmi, przemieszczanie się, oraz wspomniane wyżej ”śnienie na jawie”.

Żeby zachować wysoki poziom energii musimy oczywiście ograniczać wydatki i dbać o regularne wpływy.

Oprócz obecności zapewni je nam; prawidłowe oddychanie (świadome, pogłębione i przeponowe), właściwe odpoczywanie, (w rytmie; dziennym, dobowym, tygodniowym i rocznym) oparcie w sobie (czyli dobry kontakt z ciałem i mocne stanie na nogach), odreagowywanie negatywnych emocji, odpuszczanie (czyli umiejętność mówienia; nie, nie mogę, nie dam rady, wystarczy, dosyć, nie chcę) i prawidłowe odżywianie się.

Abyśmy mogli zastosować to wszystko w naszym życiu musimy posiadać jeszcze jedną ważną umiejętność, jaką jest opiekowanie się sobą, czyli mądre troszczenie się o siebie.

Wymienione kompetencje tworzą spójną metodę dbałości o własne zdrowie, odporność i  wysokie zasoby energii wewnętrznej. Opracował ją Wojciech Eichelberger i znana jest pod nazwą „Metoda 8xO”.

Autor: kurierSkruda
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy
Dodaj komentarz