Relacja z Odpustu św. Rocha w Okuniewie
Autor: kurierSkruda, dn. 21 sierpnia 2012

Dnia 19 sierpnia 2012 roku o godzinie 15:30 w ramach obchodów odpustu świętego Rocha w Okuniewie odbył się wyścig kolarski MTB . Dokładnym Miejscem imprezy był park ,w którym stoją ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z pierwszej połowy XIX wieku. Organizatorami tego przed przedsięwzięcia byli: burmistrz Halinowa, Gminne Centrum Kultury w Okuniewie oraz Klub Kolarski V-MAX Mińsk Mazowiecki.

Trasy były wyznaczone za pomocą taśm oddzielających przymocowanych do drzew i patyków. Były dwie drogi, które różniły się znacznie poziomem trudności ,a wszystko zostało tak sprytnie zrobione ,że wystarczyło zmienić położenie kilku taśm żeby odwrócić cały przebieg trasy. Droga którą mieli jechać uczestnicy prowadziła przez różne rodzaje nawierzchni, jednak większa część tras wiodła pomiędzy drzewami, przez wydeptane już wcześniej tam ścieżki. Zdarzały się jednak również momenty ścieżki asfaltowej ,ale największą atrakcją dla widzów odznaczał się szlak ,który prowadził przez same ruiny pałacu i był to odcinek tej trudniejszej trasy. Obie trasy miały około 300- 400 metrów długości.

Zawody zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw startowały dzieci w wieku 10-14 lat, mieli oni do przebycia 8 okrążeń już wcześniej wspomnianą trasą najprostszą. Po zakończeniu tego wyścigu organizatorzy przenieśli taśmę zmieniając przy tym trasę na trudniejszą i wyruszyła młodzież w wieku 15-17 lat ,a do pokonania mieli 10 kółek. Ostatni do startu byli dorośli , którzy jechali tą samą trasą co ich młodsi koledzy jednak mieli do pokonania aż 14 okrążeń.

Przejazdy najmłodszych nie były za ciekawe ,bo nie wydarzyło się na nich nic interesującego ,a jazda po w miarę równej drodze przebiegała gładko. Jednak kiedy młodzież i dorośli jechała po ruinach to czasem musieli schodzić z roweru i własnoręcznie go pchać ponieważ nie dawali za bardzo rady. Zdarzały się również przypadki wypadnięcia z toru lub przewrócenia się zawodników, a w najgorszym przypadku zawodnicy zostali zdyskwalifikowani z powodu problemów technicznych takich jak np. zerwanie łańcucha lub pęknięcie przerzutki.

W tym samym czasie kiedy rowerzyści zmagali się ze sobą i własnymi słabościami ,przed kościołem była ustawiona scena i odbywał się koncert zespołu Warmside z Anią Szulim na czele. Po uśmiechniętych twarzach ludzi mogłem stwierdzić ,że  występ ten im się podobał. Następnie wystąpił przed nami sam sołtys Okuniewa, pan Krzysztof Mościcki ,który śpiewał regionalne piosenki grając przy tym na gitarze.

Fragmenty występu zespołu Warmside:

Po ostatnim utworze pana sołtysa czyli o godzinie 18:30 przyszła pora na wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu. Nagrody w postaci papierowej torby ze słodyczami i innymi upominkami wręczał pan sołtys Okuniewa oraz burmistrz Halinowa  Adam Ciszkowski. Następnie wszyscy się rozeszli i był to koniec tej całej imprezy. Mnie się podobał w tym wszystkim wysiłek jaki włożyli organizatorzy w to przedsięwzięcie ponieważ wszystko szybko i sprawnie przebiegało.

Dziękuję dobranoc 😉

Jakub Hauber
Wolontariusz Kuriera Skruda

[nggallery id=63]

Autor: kurierSkruda
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy
Dodaj komentarz