Na jesienno zimowe ochłodzenie najlepsza jest SAUNA
Autor: kurierSkruda, dn. 23 września 2011
iStock_000014919768Medium

Zblizają sie co raz chłodniejsze dni. Wychodząc na przeciw pogodzie i swoim klubowiczom centrum Swobodna Przestrzeń od października inauguruje istnienie SANARIUM.   Oprócz od dawna oczekiwanej szatni do dyspozycji klientów centrum oddane zostaną dwie sauny. Sauna fińska i parowa z natryskami i kameralnym pokojem do odpoczynku.

CZYM JEST SAUNA?

źródło:http://www.saunaplus.pl/

Każdy dzień lepszy dzięki saunie

Odwiedzajmy sauny

Odwiedzając saunę ludzki organizm zyskuje moc, dzięki której staje się wypoczęty, tą drogą organizm jest stymulowany i to właśnie jest przepis na zdrowie , a także jak stać się cały czas aktywnym mimo ciągłych trudności do przezwyciężenia. Aby dokonać wyboru oferty saun, należy przede wszystkim pomyśleć nad rodzajami sauny czy jacuzzi, wtedy będziemy mogli oddać się całkowitej przyjemności zażywając kąpieli w jacuzzi czy saunie. Sauna parowa dostarcza nam niemal anielskich przeżyć a tym samym wspaniale rzutuje przy przemianie materii i energii gdyż poprawia tempo spalania tłuszczy i węglowodanów. I tak oto sauna parowa przyczynia się do utraty niepotrzebnych warstw tłuszczowych. Pozwala również wypocić niekorzystne związki aby skutecznie oczyścić z tych nieprzydatnych cząstek cały ustrój, to działa jako oczyszczająca dieta.

[singlepic id=660 w=320 h=240 float=center]

Sauna sucha

Ten typ sauny charakteryzuje się tym, że w pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 60°C do 120°C a wilgotność powietrza jest niska i zawiera się w zakresie od 5 do 20%. Temperatura jest, więc bardzo wysoka zaś powietrze suche (jego wilgotność jest o kilkanaście procent niższa niż w typowych pomieszczeniach mieszkalnych). Warunki panujące w saunie suchej sprawiają, że przebywająca w niej osoba szybko się poci ale jednocześnie skóra bardzo szybko wysycha a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć.

Sauna mokra

Sauna mokra to sauna, w której kąpiel rozpoczyna się w temperaturze rzędu 50°C i z czasem podnosi się ją do około 90°C, jednocześnie polewa się wodą gorące kamienie dzięki czemu pomieszczenie sauny wypełnia się parą podnosząc wilgotność powietrza do około 25 – 40%. W porównaniu z sauną suchą w warunki panujace w saunie mokrej są bardziej przyjazne dla organizmu.

[singlepic id=659 w=320 h=240 float=center]

Sauna parowa

W saunie parowej kąpiel odbywa się w temperaturze około 40 – 50°C a powietrze ma wilgotność powyżej 80%. Wysoką wilgotność w saunie parowej osiąga się przy pomocy generatora pary.

Jak należy korzystać z sauny

Planując wizytę w saunie należy na conajmniej dwie godziny wcześniej unikać jedzenia posiłku. Do sauny nie wolno iść pod wpływem alkoholu, w dniu wizyty w saunie najlepiej zupełnie z niego zrezygnować. Pobyt w saunie powinien być podzielony na kilka etapów a przed wejściem do sauny należy się do tego odpowiednio przygotować. Z sauny najlepiej jest korzystać nago ale dopuszczalna jest bawełniana bielizna, która tylko minimalnie ogranicza eliminację toksyn z organizmu.

Przygotowanie

Zanim wejdziemy do sauny należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby i wziąć prysznic, który oczyści skórę ułatwiając pocenie – przemawiają za tym również względy higieniczne. Po wyjściu z pod prysznica należy dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem a wchodząc do sauny zabierać ze sobą drugi, suchy ręcznik.

Pierwsze wejście do sauny

Po wejściu do sauny układamy ręcznik na najniżej położonej ławie i siadamy lub kładziemy się na nim. Pierwszy pobyt w saunie powinien trwać od kilku do kilkunastu minut, po czym należy przejść do fazy schładzania organizmu.

Schładzanie organizmu

Rozgrzane w saunie ciało należy schłodzić zimną wodą pod prysznicem lub w wannie. Nie należy robić tego zbyt gwałtownie, aby nie doszło do szoku termicznego. Po ochłodzeniu organizmu należy spędzić jeszcze kilka minut w normalnej, pokojowej temperaturze.

 Kolejne cykle ogrzewania i schładzania

Po wystudzeniu organizmu pora na kolejny cykl ogrzewania, tym razem po wejściu do sauny można zając miejsce na wyżej położonej ławie, gdzie panuje również wyższa temperatura. Po kilkunastu minutach, gdy uznamy, że organizm rozgrzał się już wystarczająco przechodzimy znowu do schładzania organizmu w zimnej wodzie. Rozgrzewanie należy przerwać również wtedy, gdy zauważymy pierwsze oznaki przegrzania takie jak osłabienie, ucisk na klatkę piersiową, przyspieszone bicie serca. W czasie jednego seansu w saunie powinno się przejść dwa lub trzy cykle ogrzewania a całkowity pobyt w saunie powinien trwać od jednej do półtorej godziny. Po zakończeniu pobytu w saunie należy odpocząć i popijając wodę mineralną lub soki uzupełnić płyny utracone w czasie seansu.

Dlaczego warto korzystać z sauny

Z sauny warto korzystać z wielu powodów. Podczas pobytu w saunie człowiek, pocąc się obficie pod wpływem wysokiej temperatury, oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn a skóra staje się zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Pobyt w saunie to swoisty trening dla całego organizmu. Dzięki niemu układy obronne organizmu poddane wpływowi ekstremalnych warunków nabierają wyższej sprawności i łatwiej radzą sobie z atakującymi organizm drobnoustrojami. Wywołany zmianami temperatury naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych powoduje wzrost ich elastyczności a w rezultacie wzrasta sprawność układu krążenia i lepsze ukrwienie różnych narządów ciała. Powoduje to z kolei lepsze dotlenienie organizmu i sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii – polepsza się czynność wydzielnicza nerek, co skutkuje poprawą gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pobyt w saunie sprawia, że włókna mięśniowe na skutek lepszego dotlenienia i szybszego usuwania metabolitów przez szybciej krążącą krew, stają się elastyczne i bardziej sprawne.

Jednocześnie korzystanie z sauny ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Wynika to z tego, że wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów, wśród nich znajdują się endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Dodatkowo atmosfera sauny sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu.

 

Autor: kurierSkruda
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy
Dodaj komentarz