źródło: http://okmuzeum.blogspot.com/. autor Anna Szulim. Co jest najlepszym ożywieniem miasta/wsi? Odpowiedź prosta – ludzie. Ludzie zadowoleni. Pragnący spędzać ze sobą czas – zazwyczaj dla czystej przyjemności. Aby dużo osób mogło cieszyć się sobą lub jednoczyć w smutku – potrzebna jest przestrzeń.
Zawsze jednak będzie jakiś konkretny powód spotkania – wesoły czy też smutny. Nie jest też żadną nowością, że przez takie spotkania – odbywa się świadoma, czy też nieświadoma promocja miejsca. Ludzie wiedzieli o tym od wieków, dlatego też możemy przeczytać w Encyklopedyi Powszechnej wydanej w 1863 roku: „Przy zakładaniu miast w Polsce, właściciele starali się o wyjednanie przywilejów na jarmarki, i ztąd w dziejach każdego u nas grodu mamy wyszczególnione dnie jarmarczne. Lud nasz szczególniej rozmiłowany w jarmarkach, jak szlachta i mieszczanie. Pierwsi znajdują zabawę i łatwość sprzedawania swych produktów, drudzy szukają pohulanki i nowostek, mieszczanie w każdym takim miasteczku mają zawsze dochód i zarobek”[1].
Tak też i Stanisław O. troszcząc się o swe ziemie – zagwarantował cykliczną ich promocję. Dzięki jego staraniom wieś otrzymała od króla Zygmunta I Starego prawa miejskie z wsi Długa Wola w miasteczko Okuniewo się przemieniając. W tłumaczeniu Aktu Lokacyjnego z 1538 roku, które zostało dokonane na prośbę mieszczan Okuniewskich przez kancelarię króla Stanisława Augusta możemy przeczytać, iż w 1538 roku poniedziałki dniem targowym dla Okuniewa się stają, a coroczne dni jarmarczne wyznaczono na: pierwszy na Niedzielę Przewodnią, drugi w dniu św. Prokopa, trzeci zaś w dzień św. Mikołaja Wyznawcy i Biskupa. Okuń pragnął ściągnąć ludność, nie tylko z okolicznych wsi, ale również i tą dalszą, by ożywić miasto pod względem gospodarczym i kulturalnym, a przy okazji zapełnić kiesę miejską.
W 1540 roku została erygowana w Okuniewie parafia – przez biskupa płockiego Jakuba Buczackiego.
Jarmarki, jak nakazał król – miały odbywać się przy okazji uroczystości kościelnych. „Termin Jarmarku był tak ważnym faktem, że cały porządek produkcyi musiał się doń dostosować”[2]. Można wnioskować, iż wokół tych dni Okuniew przybierał nieco inny kształt. Miejscowi przygotowywali się na te dni czyniąc zapasy, produkując towary rękodzielnicze, zapewne tworzyła się specjalna rada jarmarczna, która ustalała opłaty i ogólny porządek handlu. Mieścina musiała wtenczas tętnić życiem!
W tym roku mija 473 lata od uzyskania przez Okuniew praw miejskich. Akt lokacyjny Okuniewa podpisano przed Niedzielą Przewodnią w 1538 roku. Jak nakazał król Zygmunt, pierwszy z Jarmarków miał odbywać się właśnie na Niedzielę Przewodnią, czyli na pierwszą niedzielę po Wielkanocy…
W tym roku dopełnimy tradycji. Nie w niedzielę przewodnią[3], a sobotę zapraszamy na Jarmark Okuniewski, Bieg Rycerza Okunia oraz wystawę „Historia na wyciągnięcie ręki”!
Chcąc kupić tak jak 4 wieki wcześniej jadła z jarmarku, podziwiać kunszt rękodzieła lokalnych artystów, pooglądać jarząbate kokoszki, posłuchać okolicznych muzyków, wziąć udział w biegu Rycerza Okunia, a przy okazji dotknąć historii XIX i XX wieku… Przyjedźcie do Okuniewa 30 kwietnia! Spędźmy mile czas na najważniejszej dla Okuniewa przestrzeni – jaką jest Rynek! Już niebawem – 30 kwietnia 2011 roku! Szczegółowy program wkrótce!
Organizatorzy:
Dom Kultury w Okuniewie
http://www.domkulturyokuniew.pl/
Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl
http://exploratorzy.pl/
[singlepic id=539 w=320 h=240 float=center]
Patronat nad wydarzeniem objął:
Burmistrz Halinowa Pan Adam Ciszkowski
Patronat medialny:
Kurier Skruda
http://kurierskruda.pl/
Na zwiedzających wystawę czekać będzie wielka niespodzianka! ZAPRASZAMY!!!
[1] Encykopedyja Powszechna, t. XIII, Warszawa 1863 r., s. 80.
[2] Wielka Encyklopedia Powszechna, t. XXXI, Warszawa 1902 r., s. 657
[3] Jarmark przeniesiony z niedzieli na sobotę, ze względu na beatyfikację Jana Pawła II