100 LAT HALINOWA! Spotkanie inauguracyjne w CSP.
Autor: admin, dn. 30 stycznia 2011

[singlepic id=328 w=320 h=240 float=center]Rok 2011 jest dla miasta i gminy Halinów rokiem wyjątkowym, niepowtarzalnym wręcz w skali życia jednego pokolenia. To Rok Czterech Rocznic.


Po pierwsze – dokładnie 100 lat temu, w roku 1911, po raz pierwszy w oficjalnej dokumentacji użyto nazwy Halinów! To fakt mało znany, a niezwykle doniosły – tak okrągłe i znaczące rocznice nie zdarzają się często. Jednocześnie obchodzimy w tym roku 10-tą rocznicę nadania Halinowowi praw miejskich – można powiedzieć, że to wręcz opatrznościowy zbieg okoliczności.


Oprócz tego obchodzimy 90-lecie istnienia halinowskiej szkoły oraz 25-lecie ośrodka parafialnego w Halinowie.


Takiej okazji nie wolno zmarnować. Dziś, czyli 30.01, w Centrum Swobodna Przestrzeń odbyło się zorganizowane przez „Kurier Skruda” spotkanie z udziałem wszystkich osób, które mogą lub powinny wziąć udział w celebracji tego rocznicowego splotu. Zaprosiliśmy na nie władze gminy – obecne i przeszłe, przedstawicieli wszystkich opcji politycznych i światopoglądowych, dyrektorów ośrodków kultury, szkół, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz prasy, a także liczne osoby niezrzeszone, które w ten czy inny sposób działają na rzecz naszej gminy, oraz, oczywiście, wszystkich mieszkańców.


Myślą przewodnią spotkania było hasło „Jak wykorzystać obchody rocznic do rozwoju gminy”. Jak zrobić coś nowego, nieszablonowego, co przyciągnęłoby mieszkańców, ale też rozreklamowało gminę Halinów poza jej granicami, na zasadzie „przyjemne z pożytecznym” pomogło zdobyć fundusze i wypracować zyski – wymierne w postaci konkretnych zwrotów nakładów i niewymierne, w postaci efektu reklamowego i piarowego. Jak zmienić oblicze gminy i miasta, jak wyrwać się z pułapki zacofania, jak rozwiązać wiele pilnych i przykrych problemów, z którymi wszyscy się borykamy i na które wszyscy narzekamy.


„Kurier” jest tu tylko inicjatorem – do współpracy zaprosiliśmy dosłownie każdego, kto ma jakąś wizję i pomysł, a także chęć zrobienia czegoś dla siebie i innych.


Na spotkaniu zaprezentowaliśmy rocznicowy kalendarz z unikalnymi zdjęciami dokumentującymi historię gminy – do kupienia w wybranych punktach na terenie gminy – a także przekazaliśmy Panu Burmistrzowi, Pani Dyrektor szkoły oraz Proboszczowi parafii Halinów okolicznościowe bannery, reklamujące naszą inicjatywę. Obdarowani zobowiązali się umieścić je w widocznych miejscach, tak że wszyscy powinniśmy niedługo je zobaczyć w całej okazałości. Pokazaliśmy także dwie pierwsze części filmu o historii gminy, do którego zaprosiliśmy Pana Zbigniewa Niewiatowskiego – postać, która w historii gminy odegrała rolę wręcz kluczową i której nie sposób odmówić znaczenia, niezależnie od subiektywnych ocen jego dokonań.


Najważniejszym punktem spotkania było przedstawienie zalążków pomysłów na związaną z obchodami rocznic promocję gminy, wśród nich:
wykorzystanie potencjału gminy i jej mieszkańców; wśród nich znajduje się wiele osób znanych w całej Polsce (muzycy, sportowcy), ale nie wolno zapominać o ludziach nieznanych nikomu szerzej, którzy również mają coś ciekawego do powiedzenia lub pokazania, swoje pasje, zainteresowania i talenty;
wykorzystanie potencjału historycznego – miasto Okuniew, miejscowość o bogatej i barwnej przeszłości, było domem kilku narodowości – Polaków, Żydów, Rosjan, Tatarów, odegrało także rolę w wielu znaczących dla dziejów całej Polski wydarzeniach historycznych;
wykorzystanie zbliżającego się Euro 2012 oraz doskonałego położenia gminy Halinów (świetny dojazd na Stadion Narodowy) w celu stworzenia bazy rozrywkowo-kulturalnej atrakcyjnej dla przybyłych do Polski na mistrzostwa kibiców z całej Europy.


Głos – niejako w imieniu halinowskich przedsiębiorców, jeśli wolno tak powiedzieć – zabrał także Pan Stanisław Roszkowski, właściciel Zakładów Graficznych Taurus w Kazimierowie oraz gorący zwolennik naszej inicjatywy. Pan Roszkowski wyszedł ze skierowaną do władz gminy (i nie tylko) propozycją rozpoczęcia partnerstwa prywatno-publicznego, mającego na celu – w pierwszej kolejności – rozbudowę centrum Halinowa, która przyniosłaby efekty estetyczne, biznesowe i kulturalne wszystkim zainteresowanym.


Efektem spotkania było ustalenie terminu kolejnych rozmów, tym razem już konkretnych, roboczych ustaleń, które odbędzie się 11.02. Wszyscy mamy gorącą nadzieję, że uda się nam wspólnie zrealizować choćby ułamek pomysłów, o których była mowa – nawet to byłoby dużym sukcesem dla całej gminy.


Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze na wspólnym rozkoszowaniu się doskonałym okolicznościowym tortem.


[singlepic id=327 w=320 h=240 float=center]

Autor: admin
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy
Dodaj komentarz