Nordic Walking – kurs w centrum Swobodna Przestrzeń
Autor: kurierSkruda, dn. 31 marca 2011
NordicWalking3_mini

Centrum Swobodna Przestrzeń zaprasza na kurs Nordic Walking. Chętnych do nauki poprawnego chodzenia z kijkami zapraszamy w sobotę 2.04.2011 o godz. 10:00, 12:00, 14:00 oraz w  niedziele 3.04.2011 o godz.  9:00 i 16:00. Zapisy w recepcji CSP.  Kurs poprowadzi znany trener pan Juliusz Tyszkowski.

źródło: www.avi.med.pl „…Nordic Walking to łagodna forma rehabilitacji, marsz po zdrowie i sprawność fizyczną, przy jednoczesnym wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych kijków, wykonanych z materiałów kompozytowych (włókna szklanego i węglowego w różnych proporcjach w zależności od rodzaju kijka i jego przeznaczenia), i posiada unikalny system zapięcia rąk do rękojeści, unikalny system zapięcia rąk do rękojeści.

[singlepic id=537 w=320 h=240 float=center]

Chód jest tego rodzaju rytmiczną i aerobową aktywnością dużych mięśni szkieletowych, która przynosi nam różnorakie korzyści zdrowotne, minimalizując jednocześnie niekorzystne efekty. Szybki marsz uprawiany regularnie, z intensywnością powyżej 70% maksymalnej wartości tętna (w strefie treningowej), rozwija i podtrzymuje sprawność fizyczną: czyli wytrzymałość sercowo naczyniową i zdolność do pracy fizycznej oraz poruszania się w codziennym życiu, która dostarcza także rezerw do stawiania czoła nadzwyczajnym wyzwaniom.

Główne zalety marszu:

  1. Mięśnie kończyn dolnych, pasa biodrowego i dolnego odcinka tułowia są wzmocnione, a elastyczność głównych stawów tej części ciała jest zachowana; postawa i sposób poruszania się mogą się poprawić.
  2. Jako dynamiczne ćwiczenie aerobowe, pobudza wiele procesów fizjologicznych związanych z aktywnością mięsni szkieletowych, w tym metabolizm lipoprotein.
  3. Zwiększa siłę i gęstość kości kończyn dolnych u ludzi w każdym wieku.
  4. Poprawia prawność fizyczną, fizjologiczną oraz metabolizm związany z wydatkowaniem energii, kumulując te pozytywne efekty w zależności od długości i regularności treningu.
  5. Wiele badań naukowych dowodzi, że regularnie uprawiany marsz zapobiega zawałowi serca, redukując w ten sposób wskaźniki śmiertelności, zaleca się go w leczeniu nadciśnienia (obniża się ciśnienie krwi oraz tętno spoczynkowe), w rehabilitacji kardiologicznej i pulmonologicznej
  6. Regularny marsz dla zdrowia pozytywnie zmienia obraz krwi, obniżając poziom cholesterolu (LDL) i tłuszczu, a także zwiększa masę mięśniową.
  7. Jako najbardziej naturalna forma ruchu, marsz może być uprawiany przez każdego, z wyjątkiem osób bardzo słabych i poważnie chorych.
  8. Jest bardzo wygodną i bezpieczną formą aktywności fizycznej, niewymagającą szczególnych umiejętności i skomplikowanego sprzętu, którą można uprawiać wszędzie, samemu regulując tempo, intensywność i długość marszu, który nadmiernie nie obciąża stawów.
  9. W odróżnieniu od wielu aktywności fizycznych, nie obserwuje się spadku poziomu sprawności marszowej u ludzi w średnim wieku, jest to, zatem całoroczna łatwo-powtarzalna, wytwarzająca zdrowotne nawyki forma ruchu, która stanowi świetną opcję dla zasiedziałych współczesnych populacji.
  10. Chodzenie to wspaniały łagodny trening początkowynie tylko dla prowadzących siedzący tryb życia, ale także dla nieaktywnych, niemobilnych starszych ludzi, dla których jest on szansą niezależności oraz dobrego samopoczucia…”
Autor: kurierSkruda
Komentarze są wyłączone.