Dobra passa podtrzymana
Autor: kurierSkruda, dn. 25 września 2013

źródło: http://www.wiazowna.pl

Przemysław Laszczak, uczeń kl. 6 b Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie w miniony weekend zdobył Mistrzostwo Mazowsza w szachach klasycznych, w kategorii chłopców do lat 13 (C13) z wynikiem 5,5 pkt.

 

Tegoroczne Mistrzostwa Mazowsza Juniorów odbyły się w  dniach 14-15 września, w Hali Sportowej Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce. Do szachowych zmagań  w kategorii do lat 13 stanęło 25 szachistów (w tym 3 szachistki), reprezentujących kluby szachowe z terenu całego Mazowsza.

Tegoroczny poziom zawodników w kategorii C13 był szczególnie wysoki. Jednocześnie, z uwagi na małą liczbę zgłoszonych zawodniczek, w kojarzeniach uwzględniono zarówno chłopców jak  i dziewczęta, klasyfikowanych na koniec turnieju odrębnie w kategoriach dziewcząt do lat 13 (D13) i chłopców do lat 13 (C13).

– Pierwszego dnia nic nie zapowiadało sukcesu. Przemek zremisował pierwszą partię z bardzo dobrze przygotowanym przeciwnikiem, Hubertem Mamińskim z UKS Szachylice Chylice, który w klasyfikacji końcowej C13 uplasował się nieoczekiwanie na wysokiej 4 pozycji. Następnie uczeń z Wiązowny wygrał z Janem Kosiorem,  reprezentantem gospodarzy UKS TSz Zieloni Zielonka.  W partii z Janem Mrozowskim (KS Polonia Warszawa) popełnił jednak taktyczny błąd w końcówce, który stał się przyczyną jedynej podczas tegorocznych mistrzostw porażki. Na szczęście później wygrał wszystkie kolejne partie, m.in. z Joanną Kaczmarską, która jako jedyna, tak ja Przemek zdobyła łącznie 5,5 punktu, zdobywając Mistrzostwo Mazowsza w kategorii D13. Decydująca o prymacie w kategorii C13 była jednak wygrana Przemka w ostatniej rundzie w partii królewsko – indyjskiej   z Antonim Szustakowskim – powiedział Leszek Laszczak, ojciec Przemka i jego pierwszy trener.

Zdobywając puchar dla najlepszego zawodnika i złoty medal na tegorocznych Mistrzostwach Mazowsza Juniorów, młody zawodnik z Wiązowny  powtórzył swój wyczyn z ubiegłego roku, co w starciu ze starszymi rywalami było znacznie trudniejsze. Do obecnego rankingu międzynarodowego dodał kolejne 18 punktów, ocierając się równocześnie o drugą normę na krajową I kategorię (RU 1988). Równocześnie podtrzymał rzadko spotykaną na Mistrzostwach Mazowsza passę uzyskiwania tytułów mistrzowskich w kolejnych latach, którą rozpoczął od szachowego srebra i tytułu Wicemistrza Mazowsza w roku 2011, wówczas w kategorii C10.

– Jestem oczywiście dumny ze swojego kolejnego sukcesu, ale niezależnie od nich oraz szachowych treningów, są  dla mnie ważne także sprawy związane z nauką w szkole, a zwłaszcza jak najlepsze zakończenie szkoły podstawowej i przygotowanie się do sprawdzianu szóstoklasisty oraz podtrzymywanie dobrych  relacji z kolegami – powiedział Przemek.

 szachista 2

Info. UG/PK
Foto: LL

Autor: kurierSkruda
Komentarze są wyłączone.